Ebben a cikkben bemutatom, mi az a 7 tipp, amit azonnal bevethetsz a hatékony csapatmotivációhoz edzőként!
Egy nem várt vereség, fókuszálatlanság, szétesettség olyan tényezők, amelyekkel alkalomadtán mindegyik sportolónak, csapatnak és edzőnek meg kell küzdenie.
Nézzük is őket!
#1. Válassz a motiváció típusai közül!
A motiváció két alapvető típusa a külső és a belső motiváció.
A külső motiváció eszköz jellegű. Ez azt jelenti, hogy azért viselkedünk vagy cselekszünk valamilyen módon, mert egy áhított jutalmat szeretnénk elérni, vagy egy lehetséges büntetést akarunk elkerülni. Munkakörnyezetben a külső ösztönző lehet például fizetésemelés, bónusz vagy a munka elvesztésétől való félelem.
Sport viszonylatában ilyen ösztönző lehet fizetésemelés bizonyos eredmény elérése után, vagy negatív következményként ilyen ha valakit megfenyegetnek a csapatból való kizárással.
Azt hiszem sokan egyetértünk azzal, hogy ez a fajta motiválás eléggé idejétmúlt és igazából többre megyünk a belső motivációval.
A belső motiváció önjutalmazó jellegű. Ez azt jelenti, hogy azért kezdünk bele egy bizonyos viselkedésbe vagy cselekvésbe, mert azt kifizetődőnek tartjuk. A játékos belső hajtóereje a fejlődés iránti vágy és a siker elérése.
Edzőként azt szeretnénk elérni, hogy a sportolóban felélesszük/erősítsük ezt a belső motivációt, hogy minden nap önmaga legjobbját tudja adni.
#2. A kommunikáció az edzőtől származik, de legyen kétirányú
Edzőként a felelősség rajtad van, hogy olyan megoldásokkal állj elő, amelyeket aztán a csapat be tud építeni a mindennapokba. Ugyanakkor a kommunikáció jó, ha megmarad kétirányúnak, vagyis jó ha meg tudod hallani a kritikát, a panaszt, a javító szándékot is.
Fontos, hogy olyan szabályok ne legyenek érvényben, amellyel több csapattag sem tud egyetérteni. Az alapvető értékekkel minden tagnak tudnia kell azonosulnia ahhoz, hogy meglegyen a kohézió.
Ehhez pedig az kell, hogy elbeszélgess a csapattagokkal, hogy megtudd kinek milyen céljai vannak személyes- és csapatszinten! Ezzel nagyobb eséllyel fogod tudni a játékosaidat motiválni. A nap végén te hozod meg a döntést, ami akkor jó, ha a lehető leginkább elfogadható mindenki számára.
#3. Segíts a célállításban!
Ha már célok, akkor segíts felállítani őket! Könnyen előfordulhat, hogy csak egy stratégiai módszer kell, hogy egy játékos fejben jobban ott tudjon lenni és motivált tudjon maradni. Ehhez szuper segítséget nyújthat a SMART módszer.
#4. Egyéni jogok elfogadása
A kétirányú kommunikáció már megvan, és azt is szeretnénk, hogy minden játékos érezze jól magát a csapatban. Ugyanakkor nem árt ráérezni az adok-kapok finom egyensúlyára. Egy csapatban minden játékosnak megvan a maga szerepe, ezért az edzőnek bizonyos szerepeket és egyéni jogokat el kell fogadnia például az idősebb kor és/vagy hosszabb klubtagság miatt.
#5. Egyensúly az adok-kapokban
Meg kell lennie az egyensúlynak a tekintetben, hogy mennyi engedményt teszünk és ehhez képest mennyire elkötelezett egy játékos. Például ha valaki gyakran elmarad az edzésről és ennek ellenére a meccs kezdetekor már pályára akar lépni, akkor gondoljuk meg, hogy nem lenne-e érdemes most meghúzni a határt és nemet mondani.
#6. Folytass célzott csapatépítést
A csapat minden játékosának elérhetővé kell tenni, hogy bármelyik csapattársára 100 %-ban támaszkodhasson. Ezért a csapatsportoknál különösen oda kell figyelnünk arra, hogy erősítsük a csapatszellemet és célzott csapatépítést folytassunk.
Markus Flemming sportpszichológus szerint különös fontos, hogy még mielőtt a szezon megkezdődne, vagy alkalomadtán, fontosabb események előtt összehozzuk a csapatot és beszélgessünk.
Erre remek alkalom egy hétvégi túra vagy kirándulással egybekötött bográcsozás, de akár egy rövidebb séta is alkalmas lehet egy ilyen beszélgetésre.
#7. Ne büntesd a bukást
Kutatások sora bizonyítja ma már, hogy azok az edzők, akik a keményvonalas álláspontot képviselik, többet ártanak, mint amennyit használnának. A büntetést használni motivációs eszközként gyakran az ellenkező hatást érheti el.
Források:
https://blog.pitchero.com/10-really-effective-ways-to-motivate-your-sports-team
https://www.verywellmind.com/differences-between-extrinsic-and-intrinsic-motivation-2795384
https://www.owayo.co.uk/magazine/team-building-motivation-en.htm
https://www.breakthroughbasketball.com/mental/motivate-players.html
Ha kérdésed lenne a fentiekkel kapcsolatban, foglalj egy ingyenes konzultációs időpontot a naptáramban, hogy átbeszélhessük, hogyan tudod kihozni a csapatodból és önmagadból a legtöbbet!