7 tipp a sérülések elkerülésére a sportban

7 tipp a sérülések elkerülésére a sportban

Csak az nem sérül le, aki nem mozog – mondhatnánk. A sérülések sajnos elég gyakoriak, ha valaki rendszeresen sportol. Nem mindig elkerülhető, hogy lesérüljünk és bár a mértéke lehet kisebb-nagyobb, azért jó tudni, hogy van egy-két preventív lépés, amely csökkentheti a sérülés esélyét vagy akár a mértékét.

  1. Ne csald el a bemelegítést és a nyújtást!
    Az edzés előtti megfelelő bemelegítés fokozza az izmok véráramlását, javítja az ízületek rugalmasságát és csökkenti a sérülések kockázatát. Az edzés utáni nyújtás pedig csökkentheti az izomfájdalmat és ugyancsak megelőzhetőek vele a sérülések. A nyújtás nagyon jótékony, hiszen javítja a flexibilitást és a mozgástartományt, amely csökkenti az ízületi sérülések kockázatát. Ezen kívül javítja az izomműködést, a keringést, általa egészségesebbé és mobilabbá válik az ízület, továbbá segíti a mentális felkészülést is. Nem árt azonban tisztában lenni a nyújtások típusával és azzal, hogy melyik hogyan hat a testünkre.
  2. Használd a megfelelő felszerelést!
    Győződj meg arról, hogy a sportágadnak megfelelő felszerelést használod, amely jó állapotban van. Ide tartoznak a különféle sisakok, védőfelszerelések, cipők, stb. A kényelem is fontos, hiszen az a felszerelés, amely kényelmes és jól illeszkedik, nem vonja el a figyelmünket, nem kell igazgatnunk, állítgatnunk. Meg kell említenünk ugyanakkor a láthatóságot is, hiszen például futók esetében különösen fontos, hogy éjszaka is jól láthatóak legyenek, olyan helyeken fussanak, ahol jó a közvilágítás vagy viseljenek fényvisszaverő ruházatot.
  3. Ismerd a játékszabályokat!
    Talán magától értetődőnek hangzik, de elég fontos, hogy tisztában legyünk a sportág játékszabályaival, mert ez is segíthet elkerülni a sérüléseket. Az olyan sportágakban, ahol gyakoriak az ütközések, például a futballban vagy a jégkorongban, nem árt ismerni a szabályokat, mert így elkerülhetők a más játékosokkal való ütközések. A szabályok ismerete által megérthetjük fizikai korlátainkat és képességeinknek megfelelően tudunk mozogni, játszani.
  4. Tartsd be a fokozatosság elvét!
    Ha új sportot vagy testmozgást kezdünk, fontos, hogy fokozatosan fejlesszük erőnlétünket és készségeinket. Az edzés intenzitásának, erősségének fokozatos növelése elősegíti azt, hogy az izmok, valamint a szív- és érrendszer is alkalmazkodni tudjanak a megnövekedett terheléshez, ezáltal csökkentve az izomhúzódások, ficamok és egyéb sérülések kockázatát. Ha már megtörtént a baj, fontos, hogy a – sérüléstől függően – keressünk szakembert és hagyjunk elég időt a rehabilitációra is. Sokszor a nem megfelelő (vagy hiányzó) rehabilitáció később újabb sérülésekhez vezethet.
  5. Maradj hidratált!
    A megfelelő hidratáltság segíthet megelőzni az izomgörcsöket és más sérüléseket. Az elegendő vízfogyasztás szabályozza a testhőmérsékletet azáltal, hogy lehetővé teszi a hatékony verejtéktermelést és párologtatást. Ez csökkentheti a hővel összefüggő rosszullétek, például a hőkimerültség és a hőpangás kockázatát. Itt sok esetben nem csak a vizet kell pótolni, hanem az ásványi anyagokat is!
  6. Pihenj eleget!
    A pihenés fontos a sérülések megelőzésében. Ügyelj arra, hogy napi szinten meglegyen a 8 óra alvás és az is fontos, hogy képes legyél szüneteket tartani, amikor szükséged van rá. Alvás közben a szervezet növekedési hormont termel, amely elősegíti a szövetek helyreállítását és regenerálódását. A megfelelő alvás elengedhetetlen az immunrendszer optimális működéséhez is. Továbbá, ha nem alszunk eleget az gyulladást okozhat a szervezetben, ami növelheti a sérülések kockázatát. Arról nem is beszélve, hogy az elegendő alvás elengedhetetlen a kognitív funkciókhoz, beleértve a figyelmet, a fókuszt és a döntéshozatali képességeket. Mindez pedig kritikus fontosságú a sérülések megelőzésében, mivel például verseny alatt a sportolóknak képeseknek kell lenniük gyors és pontos döntéseket hozni.
  7. Figyelj a testedre!
    Figyelj tested jelzéseire! Ha odafigyelsz rájuk, akkor könnyebben tudod azonosítani azokat az érzeteket, amelyek a sérülések előjelei lehetnek. Fontos felismerni a különbséget a jó és a rossz fájdalom között, mivel bizonyos kellemetlenségek normálisak edzés közben, de az éles fájdalom problémát jelezhet. Ha fájdalmat érzel edzés közben, állj meg, ne menj tovább, csak addig végezz egy-egy gyakorlatot, amíg nincs fájdalomérzet. A helyes kivitelezés és megfelelő technika segítségével biztosíthatod, hogy jól hajtod végre a gyakorlatokat és a mozdulatokat. Ez csökkentheti a rossz kivitelezés okozta sérülések, például húzódások vagy ficamok kockázatát.

Ha szükséged van támogatásra, szívesen beszélgetnél az edzésedről, mentális állapotodról, motivációdról vagy ha épp egy sérüléssel küzdesz és tippekre lenne szükséged, lépj velem kapcsolatba!