A fókusz, a figyelem és a koncentráció szavakat sokszor használjuk egymás szinonímájaként. Apró eltérések vannak csak, amit lentebb ki is fejtek, de igazából egy a lényeg: fejleszthető. Sokan gondolják azt, hogy pusztán elhatározás kérdése a fókusz megtartása, azonban rengeteget segíthet, ha sportolóként tudjuk mire érdemes fókuszálnunk, mire nem és az, ha képesek vagyunk speciális technikákkal tovább fejleszteni a koncentrációnkat.
Fókusz, figyelem, koncentráció
A fókusz a figyelem középpontja. A koncentrációt úgy határozhatjuk meg, mint azt a képességet, hogy tiszta és a jelenre összpontosító fókusszal teljesítünk egy feladatot. A figyelem pedig egyszerűen az, amit az egyén megfigyel. Ha egyszer egy sportoló kifejlesztette azokat a készségeket, amelyek a versenyzéshez szükségesek, akkor a fókusz irányításának képessége elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy a versenyhelyzetben szükséges készségeket alkalmazni tudja.
A fókusz, illetve a koncentráció fejlesztését célzó gyakorlatok
Egy sportoló elég hamar ráébred arra, hogy a fókusz, illetve a koncentráció fenntartása kritikus fontosságú a legjobb teljesítmény eléréséhez. Annak kitalálása azonban, hogy mire fókuszáljunk és, hogy fenn is tartsuk a fókuszt és a koncentrációt a verseny ideje alatt egyáltalán nem egyszerű feladat. Nézzünk néhány gyakorlatot, amelyekkel fejlesztheted a figyelmed irányítását.
- Fókuszáljunk arra, amit tudunk befolyásolni és ne arra, amit nem! Ehhez a gyakorlathoz készítsünk két listát. Az egyik listába azok a körülmények, tényezők kerülnek, amelyre nincs ráhatásunk, ilyen például a közönség reakciója egy versenyen. A másik listába viszont azokat listázzuk, amelyre van ráhatásunk, mint például az, hogy hogyan reagálunk arra, ha hibázunk vagy ha rosszul alakul a meccs.
- Végezzünk szimulációs gyakorlatokat! Sokat segíthet egy sportolónak, ha olyan életszagú helyzetekbe kerül, ahol például egy versenyhelyzetet szimulálva a lehetséges zavaró tényezőket is belecsempészve tudja kipróbálni magát. Kérjük meg erre az edzőnket, majd értékeljük ki együtt a gyakorlatot és beszéljük meg, kinek mi okozott nehézséget.
- Figyelemelterelés használata a fókusz fejlesztéséhez. Először azonosítsuk a zavaró tényezőket, majd ezeket mesterségesen létrehozva gyakoroljuk a figyelmünk, illetve a fókuszunk visszaterelését. Igazi kihívást jelentő gyakorlat!
- Alkalmazzunk apró jelzéseket a koncentráció visszaállítására! Állítsunk össze egy listát olyan pozitív, motiváló figyelmeztetésekkel, amelyek segítenek minket a helyes mederbe visszatérni. Ezek lehetnek egymondatos önmegerősítések vagy például valamilyen vizualizációs emlékeztetők is.
Az is érdekes kérdés a fókusszal kapcsolatban, hogy az érzelmeink hogyan befolyásolják és mit tehetünk sportolóként a hatékony érzelemszabályozásért.