A perfekcionizmus befolyásolja hogyan gondolkodunk, viselkedünk és azt is hogyan érezzük magunkat. Az egész életünket áthathatja, legyen szó párkapcsolatról, munkáról, hobbiról vagy akár a sportról, amit amatőr vagy versenyszinten űzünk. A téma mindig aktuális, és sajnos sokan amikor esetleg lenne is idő a pihenésre, nem tudják megélni a pillanatot. Nézzük meg mi is pontosan a perfekcionizmus és hogyan ne legyünk tökéletesek!
A perfekcionista ember olyan magasra teszi a lécet saját magának (és sokszor másoknak is), hogy azt lehetetlen átugrani vagy legalábbis hatalmas erőfeszítésbe kerül. Számára bármi, ami kevesebb mint tökéletes, az borzasztó és úgy gondolja, hogy nem hibázhat egyáltalán. Ha mégis hibázna az katasztrófához vezetne: kiderülne, hogy egy szerencsétlen csődtömeg és csalódást okozna másoknak.
Muszáj hibázni!
Pedig a nagysikerű neurológus, agykutató Andrew Huberman is többször említi, hogy a hibázás szükséges minden új ismeret elsajátításához, legyen az mentális vagy fizikai természetű. Kutatások sora bizonyítja, hogy ha hibázunk, akkor könnyebben kiderül, hogy mire irányítsuk a fókuszt, valamint megnyitja az utat agyunk neuroplaszticitása előtt. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy agyunk képes megváltoztatni szerkezetét és működését.
PRO TIPP: Ha úgy gondolod, hogy te nem tudsz hibázni, akkor próbáld ki, hogy fokozatosan szembenézel ezzel a félelmeddel és szándékosan hibázol olyan helyzetekben, ahol valójában nincs igazán veszítenivalód. Pl.: Késs el egy találkozóról vagy hagyd kupisan a lakás egyik szegletét, ha vendégek jönnek! Attól függ mit választasz, hogy mi az, ami nálad már „hibának” számítana és szorongást váltana ki, ha megtörténne. Gyakorold sokat ezt a technikát és ne aggódj, ha a szorongásod nem múlik azonnal, ez normális.
Tippek a perfekcionizmus leküzdéséhez
- Állíts reális elvárásokat és célokat! Ez nem azt jelenti, hogy nem lesznek elvárásaid magaddal szemben, hanem azt, hogy reálisak lesznek. A realisztikus elvárások és célok abban segítenek, hogy a lehető legjobbat hozd ki magadból úgy, hogy teljesítésükért cserébe ne fizess a fizikai és mentális jólléteddel, a családi életeddel vagy éppen a szabadidőddel.
- Válts perspektívát! Sokszor eshet nehezünkre egy másik személy nézőpontjából látni egy-egy helyzetet. Például gondolhatjuk azt magunkról, hogy lusták vagyunk, mert két óra helyett csak egy órát edzünk egy nap. Gondoljuk végig, hogyan látná ezt a helyzetet egy közeli barátunk. Hasonlóképpen azt is átgondolhatjuk fordított esetben, mi mit mondanánk egy jó barátunknak, ha ő ostorozná magát úgy, ahogyan mi tesszük.
- Nézd a „big picture”-t! A perfekcionista hajlamos elveszni a részletekben, mert addig tökéletesítgeti, amíg már annyi időt töltött vele, hogy rég nem éri meg a belefektetett többletenergiát. Kérdezd meg magadtól a következő néhány kérdést, ha te is gyakran aggódsz a részletek miatt: Tényleg számít ez? Mi a legrosszabb dolog, ami történhet? Ha megtörténik a legrosszabb, túlélem? Számítani fog ez a dolog holnap, jövő hónapban és jövőre?
- Köss magaddal kompromisszumot! Ez különösen a perfekcionista emberre jellemző fekete-fehér gondolkodásmódot segít feloldani. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy mekkora az a tökéletlenség, amelyet még hajlandó vagy elfogadni egy bizonyos helyzetben?
- Tedd félre a halogatást! A perfekcionista ember gyakorta halogat, mert így próbálja elkerülni, hogy hibázzon. A halogatást legyőzheted, ha egy nagyobb feladatot lebontasz kisebb, teljesíthető részekre, valamint ha priorizálsz. Teljesen oké, ha nem nyújtasz 100 százalékot minden egyes feladatnál.
Nem tudod, hogy te is perfekcionista vagy-e? Vagy tudod, de kellene egy külső látásmód és segítség ahhoz, hogy kilábalj a perfekcionizmus csapdájából? Ha szeretnél elbeszélgetni a témáról, akkor foglalj egy ingyenes konzultációs időpontot a naptáramban.