Érzelmeink szabályozása sportolóként

Érzelmeink szabályozása sportolóként

Az érzelmek hatékony kezelése minden sportoló számára kritikusan fontos képesség, amelyet jó, ha minél hamarabb megtanulunk irányítani. Amikor valami eltereli a figyelmünket azzal párhuzamosan egy érzelmi reakció is beindul bennünk és valójában mi magunk tereljük el a saját figyelmünket, ezzel pedig a fókuszt is elég hamar elveszíthetjük. Nézzünk néhány tippet a hatékony érzelemszabályozással kapcsolatban!

Ismerős az a helyzet amikor versenyhelyzetben meghallunk egy negatív kommentet vagy fújjolást a közönség soraiban, amit aztán nem tudunk elengedni és tovább kattogunk rajta?

Minden érzelemben benne rejlik a lehetőség, hogy segítse vagy éppen aláássa a teljesítményünket. Az alábbi érzelemszabályozó képességek segítenek abban, hogy az érzelmeket a jobb teljesítmény szolgálatába tudjuk állítani.

  • Válasszuk meg a helyzetet! Módosíthatjuk érzelmi reakciónkat azáltal, hogy kiválasztjuk melyik helyzetben akarunk részt venni és melyikben nem. Ha például idegesek vagyunk, hogy egy régebbi sérülésünk kiújulhat vagy súlyosbodhat, akkor dönthetünk úgy, hogy inkább nem versenyzünk. A megfelelő célok felállítása segíthet annak eldöntésében, hogy mely helyzetekben vegyünk részt és melyekben ne.
  • Módosítsunk a helyzeten! Érzelmeink szabályozása érdekében dönthetünk úgy, hogy egy-egy helyzet adott aspektusán módosítunk. Egy műkorcsolyázó például lehet, hogy ideges egy komplexebb elem kivitelezése kapcsán, de dönthet úgy, hogy egy alacsonyabb nehézségi fokon hajtja végre azt, így meg tudja tartani a magabiztosságát az egész versenyszám alatt.
  • Válasszunk perspektívát! Sportolóként eldönthetjük, hogy egy adott helyzetnek milyen jelentést adunk vagy mely perspektívából szemléljük a szituációt. Például egy kosárlabdázó, aki elégedett a játék első felében nyújtott teljesítményével, emlékeztetheti magát arra, hogy még van egy félidő hátra és még szükséges fenntartania a fókuszt és a magas intenzitású játékát.

Mindehhez elengedhetetlen az, hogy tudatosítsuk az érzelmeinket, tehát képesek legyünk felismerni őket az adott helyzetben. Ha ez megvan, akkor el tudjuk kezdeni alkalmazni a fenti érzelemszabályozó gyakorlatokat, amelyek adott esetben a fókuszunk irányításában is szerepet  játszanak.

Ha szükségét érzed egy ingyenes személyes konzultációnak, hogyan jobban le tudd tisztázni a benned lévő érzelmeket, akkor foglalj időpontot hozzám a naptárban.