A 8 leginspirálóbb női sportoló

A 8 leginspirálóbb női sportoló

Nőnap alkalmából olyan sportolókat szeretnék bemutatni, akik nem csak kivételes teljesítményükkel írták be magukat a sport történetébe, hanem társadalmi szerepvállalásuk is jelentős. Ezek a nők valamiért úttörők voltak a saját sportágukban, megmutatták, hogy nőként is lehet valaki sikeres sportoló, a női nemmel kapcsolatos tabukat döntöttek le vagy bebizonyították, hogy igenis érdemes harcolni egy nemes célért, mint amilyen a női egyenjogúság a sportban. Szigorúan szubjektív lista következik!

Az első női csúcshódító, a japán Junko Tabei

Junko Tabei volt ez első nő, aki meghódította a Mount Everestet 1975-ben, ezzel lerombolva a női nemmel szemben állított korlátokat a sportágban. Jó látni, hogy több nő is a nyomdokaiba lépett, 2019-ben kb. 20%-a a csúcshódítóknak nő volt. 1992-ben Tabei továbbment és ő lett ugyancsak az első nő, aki teljesítette a hét hegycsúcs kihívást (Seven Summits), a hét kontinens legmagasabb hegycsúcsainak megmászását.

Akinek fontosabb a mentális egészsége, mint egy újabb arany, Simone Biles

Simone Biles élő legenda a szertorna világában. Az amerikai tornásznő teljesítményét emberfelettinek titulálták, a világ legjobb tornászának, sőt sportolójának nevezik. Négyszeres olimpiai bajnok és tizenkilencszeres világbajnok. De ezen túl azért is inspiráló, mert az elvárásokkal (miszerint egy sportolónak le kell tudnia küzdenie a fizikai és mentális korlátokat) szemben a saját mentális egészségének védelme érdekében több szám olimpiai döntőjétől is visszalépett Tokióban. Hatalmas erő kell ahhoz, hogy az évekig tartó feszített felkészülés, az edző, barátok, ismerősök, a világ várakozása ellenére valakinek legyen bátorsága ehhez, fel tudja mérni a helyzetet és a saját egészségét előtérbe helyezve visszalépjen ilyen nagy nyomás alatt.

A szinte mindenben sikeres Babe Didrikson Zaharias

Didrikson Zaharias kivételes sporttehetsége révén több sportágban is kiemelkedőnek bizonyult, mint például úszásban, teniszben, baseballban, kosárlabdában, bokszban, de a sportág, amelyet profi szintre emelt, a golf volt. Egy olyan korszakban élt, amikor egy nőnek a férfiak uralta sportvilág szerint nem volt keresnivalója ilyen tevékenységekben. Mindezek ellenére megőrizte magabiztosságát és az olyan szexista kijelentések sem tántorították el, mint amit egy sportújságíró írt róla: „Jobban tenné, ha ő és a hozzá hasonlók otthon maradnának, szépen kicsípnék magukat és várnák, hogy csörögjön a telefon.” Három érmet nyert az 1932-es Olimpiai játékokon atlétikában, majd profi golfozó lett.

A hullámok királynője, Getrude Ederle

A korabeli sajtóban gyakran csak a hullámok királynőjeként emlegetett Getrude Ederle volt az első nő, aki 1926-ban, 21 évesen átúszta a La Manche csatornát. Testét bárányzsír borította, és egy különleges, kétrészes úszódresszt viselt, amelyet saját maga tervezett. A hullámzó, jéghideg víz ellenére 14 óra 31 perc alatt úszott az angliai Kent állambeli Doverbe, mintegy 2 órával megdöntve a férfi világcsúcsot. Ezzel a teljesítményével hatalmas mértékben járult hozzá ahhoz, hogy a női sportolókat komolyan vegyék egy olyan korban, amikor a nőket általában „túl gyengének és törékenynek” tartották, hogy egyáltalán bármit is sportoljanak.

„A labda nem tudja hány éves vagyok” – Martina Navratilova

Martina páratlan számú versenyeredményt halmozott fel elképesztő, négy évtizedes teniszkarrierje során. 59 Grand Slam-tornát nyert, rekordnak számító 9 wimbledoni egyéni bajnokságot nyert meg, túlzás nélkül minden idők egyik legjobb teniszjátékosa. Emellett pedig – a cseh származású Navratilova – jelentős mértékben hozzájárult az LMBTQ+ közösség és emberek nagyobb elfogadásához. Az első nyíltan meleg sportolók egyikeként a teniszbajnok kiáll az egyenlő jogokért és számos jótékonysági szervezetet támogat.

Az egyenlő fizetések aktivistája, Megan Rapinoe

Megan Rapinoe-t a futball királynőjének is nevezik, a FIFA 2019-es év női játékosa, válogatott világ- és olimpiai bajnok labdarúgó, valamint számos egyéb díjjal jutalmazták, beleértve az Aranycipőt és az Aranylabdát is. Lenyűgöző sportteljesítménye mellett harcosan küzd az egyenjogúságért és egyenlő fizetésekért a sportágon belül. 4 válogatott csapattárásával együtt beperelte az Egyesült Államok Labdarúgó Szövetségét a nemi megkülönböztetés miatt, amit meg is nyertek. Ezután történelmi jelentőségű kollektív szerződést írt alá a női és a férfi csapat, amely garantálja az azonos fizetési struktúrát a válogatottbeli szereplések, tornagyőzelmek esetén, valamint a bevételek és a vb-díjak igazságos elosztását.

Akit hiába próbáltak lefogni, Kathrine Virginia Switzer

A bostoni maraton 1897-es megalapítása után több mint 70 éven át (!) csak férfiak indulhattak el rajta. Akkoriban azt gondolták, hogy egy gyenge nő nem képes lefutni a 42 km-es távot. Ezen Kathrine Switzer, amerikai futónő változtatott 1967-ben. Monogramjával regisztrált a versenyre úgy, mint K.V. Switzer, így nem tudták, hogy valójában egy nő fog rajthoz állni. A versenybírák ellenezték az indulását és az egyik versenymenedzser, Jock Semple, leugorva a versenyautóról többször is megpróbálta megakadályozni, hogy befejezze a futamot azt kiabálva, hogy „takarodj a versenyemről”. Switzert elmondása alapján sokkolta ez az ellenségesség, de szerencsére nem sikerült a versenymenedzser terve: a versenyen vele futott az edzője és a barátja is, akik blokkolták Semple-t. Switzer pedig sikeresen célba ért. Semple akciója a média közvetítőkocsija előtt történt, ami tele volt fotósokkal, így hamarosan az egész világot bejárta a megörökített jelenet, amely nagy visszhangot váltott ki. 1972-ben, 5 évvel a legendás maraton után a nők hivatalosan is versenyezhettek a Boston Maratonon.

A  magyar „Wonder Woman”, Keszthelyi Vivien

Rengeteg kiemelkedő magyar női sportoló van, aki szerepelhetne  a listán. Mégis azért esett Keszthelyi Vivienre a választásom, mert nemcsak elképesztően fiatalon tudott eredményeket elérni, de ráadásul a híresen férfi sportnak titulált, a világ egyik legveszélyesebb sportjában, az autóversenyzésben utazik és nem is akárhogyan. Háromszoros túraautó bajnok autóversenyző, aki 2015 őszétől az Audi Sport Racing Academy egyetlen női és egyben legfiatalabb tagja. Élete első bajnoki címeit 2016-ban nyerte a Közép-Európai Zóna Túraautó Bajnokságon mindössze 15 évesen! Nagy reménység, ő az első női pilóta a magyar autósport történetében, aki eljutott a nemzetközi Forma3-as kategóriáig és akár ő lehet az első női Forma 1-es versenyző.