Amikor egy sportoló magabiztos, könnyebben tudja a benne rejlő potenciált kiváló teljesítménnyé fordítani. Ez fordítva is igaz: amikor egy sportoló bizonytalan, a legkisebb kudarc vagy akadály is látható hatással lehet a teljesítményére. Hogyan tudjuk a saját önbizalmunkat egy egészséges szintre növelni, illetve edzőként mit tehetünk azért, hogy növeljük a sportolóink önbizalmát?
Mi is az önbizalom?
Sokunk ösztönösen érzi, mi az önbizalom és valóban: vannak sportolók, akikről ránézésre meg tudjuk mondani, hogy teli vannak önbizalommal. Egyszerűen minden, amit tesznek, ahogy öltözködnek, ahogy megnyilvánulnak süt a magabiztosságtól.
Az önbizalmat általában úgy szokták definiálni, mint egyfajta hitet önmagunkban, hogy képesek vagyunk elérni a céljainkat, képesek vagyunk egy adott feladatot elvégezni és bízunk abban, hogy jó döntéseket fogunk hozni. Ezt a fajta bizonyosságot a képességünkbe vetett abszolút hit jellemzi. Ha képesek vagyunk egy feladatot képességeinkhez mérten jól elvégezni, akkor az önbizalmat adhat ahhoz, hogy valami nehezebbel próbálkozzunk legközelebb.
Mindazonáltal fontos, hogy önbizalmunk a realitásokhoz igazodjon, mert a túl nagy önbizalom arroganciának tűnhet.
Az önbizalommal teli személy élvezi az életet, lendületes, megragadja a lehetőségeket és sikerre viszi azokat, se többre, se kevesebbre nem tartja magát másoknál, jó kapcsolatban van önmagával és a külvilággal, pozitívan gondol önmagára és másokra, bízik a jövőben és hiszi, hogy kedvezően alakulnak a dolgai, nem halogat, szembe mer nézni a hibáival, nyitott és rugalmas.
Nem szokatlan az sem, hogy valaki az élete bizonyos területén magabiztos, míg más területen önbizalomhiánnyal küzd. Mit tehetünk, ha az önbizalmunk nem ott tart, ahol azt mi szeretnénk? A reális önbizalom eléréséhez időre és tapasztalatokra van szükség, de jó ha tudjuk, hogy az önbizalom fejleszthető! Ne felejtsük el, hogy nem a tökéletesség a cél, nyugodtan hibázhatunk az egészséges önbizalom felé vezető úton!