Stresszkezelés a sportban – 2. rész

Stresszkezelés a sportban – 2. rész

A cikksorozat első részében megismerkedhettünk a stressz fogalmával, hogy mi a pozitív, illetve a negatív stressz, illetve azzal is, hogy mit nevezünk burnoutnak vagy kiégésnek. Ezen kívül megtudtuk azt is, hogy a stresszkezelésnek két fő technikája van és ezen belül megismerkedtünk az első csoporttal: az érzelemközpontú megküzdési technikákkal. Ebben a bejegyzésben pedig hozok néhány példát a problémaorientált megküzdési technikákra.

A második csoportba a problémaorientált megküzdési technikák tartoznak. Ezek olyan technikák, amelyek a probléma megoldására irányulnak.

Példák:

  • É.L.N.I. vagy Négy kérdés technika: A módszer az amerikai Williams ÉletKészségek Program tananyagából származik, segítségével képesek leszünk meghatározni, hogy mely stresszkezelési stratégiát válasszuk – problémaorientáltat, illetve érzelemközpontút. Ha feltesszük magunknak a következő 4 kérdést higgadtan, akkor biztosan közelebb fogunk kerülni a megoldáshoz.1. Érdemes tennem valamit az adott helyzetben? Megéri az áldozathozatalt?

    2. Lehetséges a streszt kiváltó tényezőket pozitívan befolyásolni? Képes vagyok pozitív irányba megváltoztatni a stresszhelyzetet?

    3. Nélkülözhetetlenül fontos a stresszt kiváltó probléma megoldása a számomra?

    4. Indokoltak a gondolataim, érzéseim, viselkedésem, vagy túlreagálom a helyzetet?

  • Negatív gonolatok átkeretezése: a legtöbb általunk megélt stresszt nem maga a konkrét helyzet okozza, hanem annak továbbgondolása, vagyis amikor spontán negatív gondolatok hatása alá kerülünk. Stresszes helyzetben próbáljunk a jelenre fókuszálni és igyekezzünk átkeretezni a negatív gondolatot: ha például egy megoldhatatlannak tűnő problémával állunk szemben, akkor próbáljuk meg először csak problémaként észlelni, majd helyzetként, majd érdekes helyzetként felfogni, utána kihívásként értelmezni, végül pedig próbálkozzunk megoldani azt. A próbálkozások előbb-utóbb el fognak juttatni bennünket a sikerhez.
    Ahhoz is nagy segítséget nyújthat a keretezés technikája, ha a rögzült szemléletmódból szeretnénk átkerülni a fejlődési szemléletmódba sportolóként.
  • Tanács- és segítségkérés: kérhetünk segítséget bármikor, ne érezzük azt, hogy egyedül kell megoldanunk a helyzetet, ha teljesen elveszve érezzük magunkat a problémával. Ilyen esetben egy pszichológus vagy coach segítségével történik a stresszkezelés.
    Amennyiben úgy érzed, hogy külső segítségre lenne szükséged a stresszkezelésben, akkor fordulj hozzám bizalommal! Foglalj időpontot a naptáramban egy ingyenes konzultációra, hogy átbeszéljük, milyen technikák lennének a legmegfelelőbbek a számodra.